Translate
Search
    
School Logo

Cutcombe Church of England First School

Love, Learn, Live and Grow together

Get in touch

    

Moorland Federation Governors

 

The Moorland Federation is a supportive network of five schools in: Dunster, Timberscombe, Cutcombe, Porlock, and Exford. The Federation was formed to ensure the high quality of education in each of the First Schools is sustained through an exciting and forward thinking group of governors and Headteachers working with dedicated and highly trained staff.  We are a group of rural schools who are innovative and forward thinking in our approach to school development, proud of our local heritage and stunning landscape, who are all dedicated to improving the life chances of every child.  The Headteachers, and all staff, work highly cohesively, sharing good practice and workload to deliver the very best quality of education to our amazing pupils.

 

Moorland Federation Governors 

 

Chris Richards

Chair Of Governors

Responsibilities / Committees: Finance - Curriculum - Vision

Date Appointed: September 4, 2017

Term of Office: End Date September 3, 2021

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Peter Mountstephen

Vice Chair

Responsibilities / Committees: SEND - Curriculum - Vision

Date Appointed: February 26, 2018

Term of Office: End Date February 25, 2022

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Catherine Hayden

Vice Chair / Parent Governor

Responsibilities / Committees: Curriculum for Dunster & Timberscombe Schools - Communications - Safeguarding

Date Appointed: May 10, 2019

Term of Office: End Date May 9, 2023

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Alison Appleyard

Headteacher

Responsibilities / Committees: Finance - Curriculum  for Exford & Cutcombe Schools

Date Appointed: September 1, 2019

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Alison Oakley

Headteacher

Responsibilities / Committees: Finance - Curriculum for St Dubricius School

Date Appointed: September 1, 2020

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Naomi Philp

Headteacher

Responsibilities / Committees: Finance - Curriculum for Dunster & Timberscombe Schools

Date Appointed: September 4, 2017

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Andrew Pearce

Foundation Governor

Responsibilities / Committees: Finance - Curriculum for Exford & Cutcombe Schools - Health & Safety

Date Appointed: August 25, 2020

Term of Office: End Date August 27, 2024

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Ann Gibbs

Ex-Officio Governor

Responsibilities / Committees: Finance - Curriculum for St Dubricius School - Safeguarding - Pastoral Care

Date Appointed: November 30, 2017

Term of Office: End Date November 29, 2021

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Daniel Stone

Parent Governor

Responsibilities / Committees: Finance - Vision

Date Appointed: May 10, 2019

Term of Office: End Date May 9, 2023

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Frances Nicholson

Local Authority Appointed Governor

Responsibilities / Committees: Finance - Curriculum for Exford & Cutcombe Schools - SEND

Date Appointed: May 25, 2020

Term of Office: End Date May 24, 2024

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Helen Jenkinson

Co-Opted Governor

Responsibilities / Committees: Curriculum for Dunster & Timberscombe Schools - Vision - Early Years

Date Appointed: September 4, 2017

Term of Office: End Date September 3, 2021

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Jill Schofield

Ellsworth Trustee

Responsibilities / Committees:

Date Appointed: January 15, 2021

Term of Office: End Date January 14, 2025

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Paul James

Staff appointed Governor

Responsibilities / Committees: Curriculum for Dunster & Timberscombe Schools

Date Appointed: November 8, 2019

Term of Office: End Date November 7, 2023

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Rosemary Boaz

Co-Opted Governor

Responsibilities / Committees: Curriculum for St Dubricius School

Date Appointed: September 23, 2020

Term of Office: End Date September 22, 2024

Meetings attended in previous academic year (FGB and Committee)

 

Richard Rosslyn

Clerk to Governors

rrosslyn3@educ.somerset.gov.uk

 

 

Previous Governors (last 12 months)

Mr Chris Blazey - Headteacher of St Dubricius C of E First School (04.09.17 - 31.08.20)

The governing body currently meets as a single unit and does not have a committee structure.

 

Further information regarding the governing body, plus minutes of meetings can be found on the hosting website of Exford School.  Please click on the links below to access these.

 

 
Top